תוקפנות בכלבים

נביחתו של כלב עלולה להיות חזקה יותר מנשיכתו , יחד עם זאת רובנו מעדיפים לא לגלות בדרך זו או אחרת. גרגור , חשיפת שיניים , חרחורים , נקישות שיניים ונשיכות הן כולן פעולות תוקפנות - אבל תוקפנות אצל כלבים כוללת כל התנהגות אשר כוונתה להפחיד או לפגוע בכל בן אדם או בע"ח .

למרות שסממנים אלו הם בין היעילים ביותר בתקשורת בין כלבים , הם בכלליות לא מוסכמים אצל בני אדם , עקב כך שלבני אדם ולכלבים יש מערכת תקשורת שונה , חוסר הבנה עלול לקרות בהמון מקרים בין שני הזנים.

אבל , מנקודת מבטו של הכלב תמיד ישנה סיבה להתנהגות תוקפנית. בן אדם אולי מתכוון להיות ידידותי , אבל הכלב עלול להבין התנהגות זאת כמאיימת או מפחידה. כלבים אינן מתנהגים באופן סכיזופרני , פסיכוטי ,משוגע או בהכרח "רשע" כשהם מציגים התנהגות תוקפנית .

 

בגלל שתוקפנות היא כל כך מורכבת , ובגלל שפוטנציאל התוצאות הוא כה רציני , אנו ממליצים על מומחה התנהגות לבע"ח שיבוא באופן פרטי הביתה אם כלבך מפגין התנהגות תוקפנית.

סוגי תוקפנות

 

תוקפנות מדומיננטיות :

תוקפנות מדומיננטיות נובעת מקריאת תיגר חברתית למעמדו של הכלב או לשליטתו במעמד חברתי מסוים. כלבים הם בע"ח חברותיים ורואים במשפחת הבעלים כקבוצתם החברתית או "להקתם". בהתבסס בתוצאות קריאות תיגר בתוך "הלהקה" מתבססת ההיררכיה והסדר בבית, "היררכית הלהקה" נקבעת .

אם כלבך מאמין כי מקומו בהיררכיה הוא מעליך , הוא כנראה יקרא עליך תיגר בסיטואציות מסוימות.

בגלל שאנשים לא מבינים בד"כ תקשורת כלבית , אתה עלול ללא כוונה לקרוא תיגר על מקומו החברתי של הכלב שלך , כלב דומיננטי אגרסיבי , עלול לגרגר אם מפריעם לא לנוח או שכישן או אם דורשים ממנו לוותר על מקומו האהוב , כגון ספה או מיטה.

הגבלה פיזית , אפילו כשנעשית מחיבה , כגון חיבוק , גם עלולה לגרום לכלבך להגיב בצורה תוקפנית .

שליחת יד לקולר או שליחת היד מעל ראשו לליטוף גם הם יכולים להיות מתורגמים אצל הכלב לקריאת תיגר דומיננטית.

כלבים דומיננטיים אגרסיביים מתוארים בהרבה מקרים כ – " ד"ר ג'קיל ,ומר הייד" בגלל שהם יכולים להיות מאוד ידידותיים כשלא קוראים עליהם תיגר .

תוקפנות מדומיננטיות יכולה להיות מופנית כלפי אנשים וכלפי בע"ח שונים גם כן. הסיבה הנפוצה ביותר לריבים בין כלבים באותה המשפחה היא חוסר יציבות בהיררכיה הביתית.

 

תוקפנות המונעת מפחד :

תוקפנות המונעת מפחד היא תגובה הגנתית ומופיעה כאשר הכלב מאמין שהוא תחת סכנה או עלול להיפגע. זכרו כי זאת תפיסתו של הכלב לסיטואציה ולא כוונתכם המקוריות שיקבעו את תגובתו של הכלב.

לדוגמא: אתה עלול להרים את היד לזרוק כדור , אבל הכלב יינשך כיוון שהוא הבין שהוא מגן על עצמו מפני קבלת מכה.

כלב עלול להיות גם תוקפני מפחד כאשר מתקרב אליו כלב אחר.

 

תוקפנות המונעת מרכושניות , טריטוריאליות והגנתיות :

תוקפניות אלו הן דומות ביניהן ונובעות מהגנה על "משאבים חשובים" לכלב.

 

תוקפנות מטריטוריאליות בד"כ משויכת עם הגנה על רכוש וה"טריטוריה" ,עלולה להמשך (מבחינת הכלב) הרבה מעבר לשטח של החצר הפרטית שלך .לדוגמא : אם אתה באופן קבוע לוקח את כלבך לטיול רגלי מסביב לכל השכונה ומאפשר לו לסמן בעזרת השתן , הוא עלול לחשוב ש"הטריטוריה" שלו היא כל האזור הנ"ל.

 

תוקפנות מהגנה , בד"כ הכוונה לתוקפנות המופנית כלפי בני אדם או בע"ח אותם רואה הכלב כאיום על משפחתו או "להקתו" כלבים נהיים תוקפנים מרכושניות כאשר הם מגנים על האוכל שלהם , צעצועים או רכוש יקר להם עד לרמה של טישו שגנבו מפח הזבל.

 

תוקפנות מופנית : זהו יחסית סוג נפוץ של תוקפנות , אך בד"כ אינו מובן ע"י בעלי  כלבים.

אם כלב מגורה ע"י אדם או בע"ח שאינו יכול לתקוף , הוא עלול להפנות תוקפנות זו כלפי אדם או בע"ח אחר.

לדוגמא: 2 כלבי משפחה התרגשו והחלו לנבוח ולנהום למראה כלב שלישי עובר לפני חצר ביתם , או 2 כלבים הנעולים מאחורי גדר עלולים לפנות ולתקוף אחד את השני כיוון שאינם יכולים להגיע לזר.

 

  "Predation" – "אורח חיים של תקיפה ואכילת בע"ח " – היא סוג של תוקפנות  הנחשבת ייחודית, כיוון שהמניע לה היא הכוונה להשיג מזון ולא לפגוע או לאיים.

 

שוני אינדיבידואלי : הסבירות בה כלב יראה התנהגות תוקפנית בסיטואציה מסוימת  משתנה במידה ניכרת מכלב לכלב.

ישנם כלבים הנוהגים להגיב בתוקפנות ללא כל גירוי , אחרים יכולים להיות נתונים לכל מיני איומים, גירוים ואירועים ועדיין לעולם לא ינסו לנשוך.

 

ההבדל בגובה הסף הדוחף כלב להתנהגות תוקפנית , מושפע גם מן הסביבה בה הוא נמצא וגם מהפקטור הגנטי. אם הסף הוא נמוך ,יותר סביר כי הכלב יתקוף . הגבהת הסף מפחיתה את הסיכויים כי הכלב יגיב בתוקפנות. הגבהת הסף יכולה לעשות ע"י שימוש בשיטות לשיפור ההתנהגות , אבל הפוטנציאל לשינוי מושפע גם כן מגזע ,גיל , מין ומזגו הכללי של הכלב , וכמובן הדרך בה נבחרו ויושמו השיטות לשיפור ההתנהגות של הכלב.

 

מה את/ה יכול לעשות :

 

 

 

  • בדיקה עם הווטרינר , לשלול כל אפשרות לבעיה רפואית הגורמת להתנהגות תוקפנית אצל הכלב.  
  • התייעץ עם איש מקצוע . בעיית תוקפנות לא תעבור מעצמה, עבודה עם בעיית תוקפנות דורשת עזרה בבית ממומחה לבעיות התנהגות בבע"ח.  
  • נקוט באמצעי זהירות . החשיבות הראשונה היא לבטיחותם של בני אדם ובע"ח אחרים.
  • השגח , תתחם ו/או הגבל כל פעילות של כלבך עד לקבלת הדרכה מקצועית. את/ה אחראי להתנהגות כלבך . אם חייבים להוציא את הכלב החוצה ,לשקול מחסום (מתכת) כאמצעי זהירות זמני ולא לשכוח שכלבים מסוימים פיקחים מספיק להוריד לעצמם את המחסום .  
  • המנע/י מלחשוף את כלבך לסיטואציות בהן סביר כי הוא יגיב בתוקפנות . ישנם מצבים בהם צריך להגביל לחדר בטוח ולהגביל מגע עם בני אדם .  
  • אם הכלב הוא רכושני לגבי צעצועים וחטיפים , או טריטוריאלי באזורים מסוימים , מניעת גישה תמנע בעיות. במקרי חירום ניתן לשחד אותו במשהו "טוב יותר" ממה שיש לו.
  • לדוגמא : אם הכלב גנב את הנעל , החליפו עימו את הנעל תמורת פיסת נקניק.  
  • סירוס ועיקור , כלבים שאינם מסורסים או מעוקרים יותר סביר כי יפגינו דומיננטיות , טריטוריאליות והתנהגות של תוקפנות הגנתית.

 

מה לא לעשות :

עונש לא יעזור , בעצם , ברוב המקרים הוא יחמיר את הבעיה.

אם התוקפנות מונעת מפחד , עונש יהפוך את הכלב ליותר פחדן ולפיכך גם ליותר תוקפן .

ניסיון להעניש או להשתלט על כלב המפגין דומיננטיות אגרסיבית עלול לגרום להעלאה ברמת האגרסיביות של הכלב למטרת חיזוק הדומיננטיות שלו בסיטואציה, זה יכול מאוד להסתיים בנשיכה או התקפה קשה . ענישה על תוקפנות הנובעת מטריטוריאליות , רכושניות או הגנה בד"כ תוסיף לכלב תוקפנות הגנתית.

 

 

תורגם ע"י גל רויטשטיין

מאלף כלבים

052-3308908

ilufklavim@gmail.com

 

טכנאי גז
אילוף כלבים

לפרטים: 052-3308908