משפחה אומנת לכלבים?!​

רוני ויערה חולקות דירה במרכז תל אביב. שתיהן אוהבות מאוד כלבים אך לא מתאים להן לאמץ כלב בשלב זה של חייהן כי הן צעירות ולא יודעות מה ירצו לעשות בעתיד. יודעות הן שאימוץ כלב משמעותו התחייבות ל-15 שנים לפחות. יחד עם זאת, רצו לתת לכלב קורת גג, אפילו באופן זמני. עמותת חבר לי נענתה להצעתן והתאימה להן כלבה מקסימה, שתגור איתן במקום בכלבייה, עד שיימצא לה בית מאמץ קבוע. עד היום שימשו רוני ויערה משפחה אומנת לשמונה כלבים. כלב אחר כלב מצא בית בזכותן ולא היה זקוק להמתין בכלבייה קרה, עד שתפילותיו ייענו.

 

המושג משפחות אומנות לילדים יתומים או ממשפחות בעיתיות ידוע ומוכר

אך משפחות אומנות לכלבים הינה תופעה פחות מוכרת אך חיונית למדיי.

רוב העמותות, הפועלות למען כלבים מחזיקות את כלבי העמותה בכלביות שונות.

כלביות אינן תחליף לבית חם עם משפחה אוהבת. בדרך כלל קר ורטוב בכלביות

וכלב, שהוא חברו הטוב של האדם, זקוק להתייחסות וחום אנושיים. כלב, היוצא ממשפחה אומנת למשפחה מאמצת, רגיל כבר לבני אדם ויודע מה מצופה ממנו במשפחה. הוא יודע

שלא עושים צרכים בבית, לא משתוללים ואוכלים רק בפינת ההאכלה. הוא יודע לבקש לצאת בשעת הצורך ולהתאפק אפילו "כשמגיע הזמן לצאת". בדרך כלל, הוא כבר למד שלא להרוס חפצים בבית, גם כשהוא נשאר לבד.

 

"משפחה אומנת עדיפה אפילו על משפחה מאמצת", אומרת  יו"ר עמותת חבר לי

ומבססת את דבריה בעזרת הסיפור המופיע לעיל. בכל פעם שלקחו רוני ויערה כלב מעמותת חבר לי, קיבלו הן גם בגד מיוחד לכלב, עליו היתה מודפסת הכתובת "אני מחפש\ת בית". בזמן הטיולים היומיים, נחשף הכלב למאות אנשים ביום. חשיפה שכזו לעולם לא תהיו לו אם ישהה בכלבייה.

 

כמובן שאנחנו מפרסמים בכל המקומות האפשריים ומקיימים ימי אימוץ. יחד עם זאת, משפחה אומנת, המטיילת עם הכלב לפחות 3 פעמים ביום, פותחת חלון אפשרויות ללא תחליף. הבגד המיוחד מושך את תשומת לב העוברים והשבים ומגרה את סקרנותם. רבים מהם פונים למטייל עם הכלב, ושואלים שאלות בנוגע לבגד. בדרך זו, מוצאים הכלבים בתים טובים והרי זו מטרת כל העמותות העוסקות בהצלת כלבים ומיקומם במשפחות הולמות. "בזמן שהיית הכלב במשפחה האומנת, מממנת העמותה שלנו את כל ההוצאות על הכלב כמו מזון, חיסונים ואם צריך, גם טיפול וטרינרי. כמו כן, רצוי שהמשפחה האומנת תתגורר במקום מרכזי, בו ייחשף הכלב להרבה אנשים."

 

"משפחה מאמצת פותרת בעיה של כלב אחד. בעוד משפחה אומנת מסוגלת לפתור בעיה של כמה כלבים", מוסיפה חברה בעמותה. "עמותה כשלנו זקוקה לכ-20 משפחות אומנות, שיחלצו את כלבי העמותה מהכלבייה ויתנו לכלבים הזדמנות לחיים חדשים בקרבנו".

מי מתאים להיות משפחה אומנת לכלב? בדרך כלל מדובר בשני סוגים של משפחות.

הסוג הראשון מתייחס לאנשים צעירים, שעדיין לא יכולים להתחייב לגידול כלב ב-15 השנים הקרובות. הם צעירים, המתכננים נסיעות פרטיות או עסקיות לחו"ל, חושבים להתחתן ולא יודעים אם כלב יתאים לבת זוגם וכולי. יחד עם זאת, הם אוהבים כלבים ורוצים לעזור.

הסוג השני מתייחס לבעלי כלב אחד הרוצים לתת בית זמני לכלב או כלבה נוספים. אין הם יכולים להתחייב לשני כלבים באופן קבוע מסיבות כלכליות או אחרות. הזמניות שבעניין

מתאימה להם.

 

הקושי בלהיות משפחה אומנת הוא רגשי. כלבים ואנשים זה סיפור אהבה ידוע מראש. כלב יודע כיצד להתחבב על בעליו ולגרום לו להתאהב בו. אחרי שהכלב נמצא איתך תקופה מסוימת קשה מאוד להעבירו לאדם אחר, אפילו אם אתה יודע שמדובר באדם טוב ומתאים. משפחה אומנת צריכה להיות רגשית אך עליה לחשוב בצורה הגיונית ולחשוב על טובת הכלב שאיתם ועל זה שיבוא אחריו.

טכנאי גז
אילוף כלבים

לפרטים: 052-3308908