התאמת כלב - חומר למחשבה​

כיצד מתאימים כלב למעוניינים לאמץ?\פועה הורוביץ-עמותת חבר לי

 

יש אנשים הנעזרים בשדכן כדי למצוא בן זוג כלבבם, יש העושים זאת בעזרת אתרי הכרויות באינטרנט.

אין ספק, ששידוך הוא עיסוק מורכב בין בני האדם. גם כלב ו\או חתול רוצים "שידוך" טוב עם משפחה טובה, שתדאג לו\לה, בימי חולי ובריאות עד הגיעו\הגיעה לשערי גן העדן לכלבים\לחתולים.

גם בתחום בעלי החיים יכול להיות התהליך מורכב לא פחות מזה של בני האדם. כלב לא יכול להפרד או להתגרש מבעליו, גם אם אין הוא מקבל יחס אלמנטארי נאות. התלות שלו בבעליו טוטאלית ולפיכך נתון

הוא לחסדיו, עד אחרית ימיו.

אנו צוות עמותת חבר לי בשיתוף עם השירותים הוטרינרים של גוש דן פיתחנו  נוסחה מסוימת לפיה מותאמים הכלבים למשפחות או יחידים המעוניינים לאמץ כלב\ה. כמובן שעם הניסיון התפתחה גם אינטואיציה, שבהחלט מהווה חלק בלתי נפרד מהליך האימוץ.

מרגע פניית הגורם, המעוניין לאמץ כלב, אלינו בטלפון, מתנהלת שיחה עניינית, המתבססת על שאלות מסוימות ולפי התשובות מנסה הצוות לזווג לפונים כלב\ה מתאים משלל הכלבים המקסימים של העמותה.

לפני שנשאלות השאלות, מקפיד איש הצוות שלנו להסביר לפונה שהשאלות נועדו לעזור בהתאמת הכלב,

לטובת כל הצדדים. אין מטרת איש הצוות לחדור לפרטיות האדם. מטרתנו טהורה והתוצאה הסופית מצדיקה את ה"ראיון" הקצר.

השאלות הנשאלות הן כדלהלן:

הכלב למשפחה או ליחיד? אם ליחיד, נשאל כמה שעות הוא נעדר מן הבית. אם מדובר בשעות רבות, נשאל מי יוריד את הכלב בצהריים. נשאל אם היה לפונה כלב בעבר, מה עלה בגורלו ואם היה גדול או קטן.

אם הפונה הוא איש משפחה, נשאל שאלות נוספות.

גרים בבניין דירות או בבית פרטי, אם בבית פרטי, האם החצר סגורה לחלוטין כך שכלב לא יוכל לצאת ממנה ללא השגחה, אם הכלב יגור בחצר או בבית, האם כל בני המשפחה רוצים לאמץ כלב. אם לא כולם רוצים בזאת, נוודא שזה  לא אחד מבני הזוג וכיצד המשפחה תיערך במקרה ואחד הילדים יתנגד נחרצות להמצאות כלב בביתו. אם אחד מבני הזוג לא מעוניין בכלב, כל הסיכויים שהאימוץ לא יעלה יפה. לפיכך, אנחנו מעדיפים לפגוש את שני בני הזוג לפני שנבחר למשפחה כלב.

התאמת גור או כלב בוגר חשובה מאוד. יש משפחות המגיעות עם כוונה לאמץ גור ויוצאות עם כלב בוגר או ללא כלב כלל. ילדים רוצים לאמץ גורים אך אנו יודעים ש"גור הוא סיפור" ורוב האנשים לא מודעים לבלגן שגור יוצר אם זה בעשיית צרכים בבית או בהרס חפצים בתקופה הראשונה. אנחנו מקפידים לדבר על הקשיים בגידול גור ולעתים תכופות משכנעים את המשפחה לאמץ כלב בוגר, בן שנה לפחות.

גם בעת מסירת כלב בוגר לאימוץ אנו מקפידים לציין שגם הוא עלול לעשות צרכים בבית בתקופת ההיקלטות. כדי לעזור בפתרון בעיות, המתעוררות בתקופה הראשונה, מפנה העמותה את המאמצים למאלף העמותה, אורן, לשעת אילוף חינם, המתקיימת בביתם.

צוות העמותה רוצה לדעת מה קרה לכלב הקודם של המשפחה ולפי התשובה ניתן לדעת אם המשפחה יודעת לטפל בכלבים או שהם נותנים לכלב לצאת מביתם ללא השגחה. בדרך כלל, כלב שנדרס הגיע מבית בו נתנו לו להסתובב חופשי ואין אנו יכולים לתת יד לתופעה זו. כלב מונע ע"י דחפים ויצרים

בלבד. דבר זה גורם לו לחצות כבישים ולהתרחק מהבית, ללא מחשבה והתוצאות יכולות להיות טרגיות לכל הצדדים.

לעיתים קרובות מתקשר אחד מבני המשפחה ומביע את רצונו "לאמץ כלב לילדים". במקרה כזה, אנו מבהירים לו שכלב לא מאמצים בשביל הילד אלא בשביל המשפחה. גם האחריות לא יכולה להיות רק של הילדים, אלא של המשפחה כולה. ילדים מבטיחים לטפל בכלב ולאחר תקופה קצרה מוצאים עצמם עסוקים בענייניהם ואז מתחילות המריבות בבית "מי יוריד את הכלב?" "מי יאכיל אותו?" " מי לא שם לו מים?" ועוד ועוד. האחריות על הכלב היא של ההורים ולא מחזירים כלב כי "הילדים כבר לא מטפלים בו". אם הילדים משתפים פעולה, מה טוב. אם לא, הכלב עדיין זכאי ליחס ולטיפול בסיסיים כל שנות חייו, שזה אומר, בין 12 ל-19 שנים, תלוי בגדלו של הכלב.

חשוב לדעת שגם כשיוצאים לטיול בארץ או בחו"ל, יש לדאוג לכלב. יש פתרונות אך הם לא זולים. אם אדם לא מוכן לשלם עבור הוצאות פנסיון לכלב בזמן היעדרותו, העמותה לא תאפשר לו לאמץ דרכה.

הכלבים שלנו תלויים בנו וסומכים על הצוות של העמותה לדבר עבורם ולדאוג להם לבית חם ואוהב.

כלב לא לוקחים לזמן מוגבל. האימוץ הוא לכל החיים ואם מדובר בהוצאות גבוהות, גם כאן אין פשרות.

על הכלב לקבל חיסונים בזמן, מזון בריא, טיפולים נגד פרעושים וקרציות וכמובן טיפול רפואי צמוד

בשעת הצורך.

נכון, יש כ-90,000 כלבים המחפשים בית, מידי שנה. יחד עם זאת, כלב המגיע לבית לא מתאים, יסבול

ולבסוף ימצא עצמו חסר בית ויגיע למכלאה העירונית, ממנה יצא בתקווה להגיע לשלווה ולנחלה, להן הוא זכאי.

לקינוח, מזמינה אתכם עמותת חבר לי לבוא ולאמץ חבר לחיים כי כלב יאהב אתכם ללא תנאים ותמיד ישמח לקראתכם עם כשכוש בזנב ומבט מעריץ מלווה.

 

                                                                                                    

                                                                                                                       פועה הורוביץ יו"ר עמותת חבר לי

                                                                                                                                           imutz@013.net

                                                                                                                               http://www.imutz.org/

טכנאי גז
אילוף כלבים

לפרטים: 052-3308908