חיזוקים חיובי

אמן את כלבך בעזרת צ'ופרים ושיבוחיםכולנו מעדיפים לקבל שיבוח מאשר לקבל עונש, כך גם הכלבה שלך. ועל זה מושתת התיאוריה של חיזוק חיובי. חיזוק חיובי משמעותו נתינת דברים נעימים ומתגמלים לכלבתך, ישר אחרי שהיא מבצעת התנהגות רצויה, מכיוון שנתינת פרסים ושבחים מעלה את הסבירות שהכלבה שלך תחזור על ההתנהגות בעתיד.

זהו בשבילך אחד הכלים רבי העוצמה שיש לך לעיצוב ושינוי ההתנהגות של כלבתך.

תזמון מדויק הינו הכרחי כשמשתמשים בחיזוק חיובי, נתינת הפרס חייבת להתרחש במידי, תוך 3 שניות אחרת חיית המחמד שלך עלולה לא לקשר את התגמול עם ההתנהגות הנכונה. לדוגמא: אם אמרת לכלבתך "שבי" ושיבחת אותה לאחר שכבר נעמדה, היא עלולה לקשר את השיבוח דווקא על זה שנעמדה ולא על זה שישבה.

התמדה, גם היא הכרחית, כל אחד במשפחה חייב להשתמש באותם פקודות, יעזור לעדכן את הפקודות כך שכולם יהיו בקיאים בהן.

 

הפקודות הנפוצות ביותר לכלבים הן:

1) שמור עליי 

2) שב

3) לא לזוז

4) ארצה

5) למטה (והכוונה ל"רד" ממני או "רד" מהרהיטים)

6) עמוד 

7) אליי

8) רגלי (או בוא נלך, או לך איתי)

9) עזוב

10) הרגע

11) למקום

12) לתת ידה

 

כוונה בהתמדה, זה תמיד לשבח התנהגות רצויה ואף פעם לא לשבח התנהגות לא רצויה!

 

שימוש בחיזוק חיובי בשביל כלבתך,

חיזוק חיובי יכול לכלול צ'ופרי אוכל, שבחים, ליטופים או משחק או צעצוע אהוב. צ'ופרי אוכל עובדים מצוין כשעובדים על אילוף הכלב. 

צ'ופר צריך להיות מפתה, ושלכלבתך יהיה קשה לעמוד בפניו. כדאי שצ'ופר יהיה חתוך לחתיכות קטנות ורכות של אוכל, כך שהכלבה תוכל לבלוע זאת מהר ותסתכל עלייך שוב בצפייה, אם תיתן לה צ'ופרים שהיא תצטרך ללעוס, או צ'ופרים שישברו לחתיכות ויפלו לרצפה, כלבתך תסתכל מסביב לה ועל הרצפה, במקום עלייך. 

חתיכות קטנות ורכות של צ'ופר מסחרי, נקניקיות, גבינה או עוף מבושל, בשר בקר, כל אלו הוכיחו הצלחה. רצוי כמובן להתנסות קצת עם כלבתך כדי לבדוק מה עובד הכי טוב עליה. אתה יכול לסחוב את הצ'ופרים בכיסך או בפאוץ'.

בכל פעם שאתה משתמש צ'ופרי אוכל רצוי שתוסיף להם צ'ופרים ורבאליים (תישבוחות מילוליות), אמור משהו כמו "כלבה טובה", בטונציה חיובית ושמחה.

ישנם חיות מחמד שלא יתעניינו צ'ופרי מזון, בשביל אלו, תגמול - פרס, יכול להיות בצורת משחק קצר או צעצוע אהוב. כשכלבתך לומדת התנהגות חדשה, רצוי שהיא תתוגמל כל פעם שהיא מבצעת את ההתנהגות, והכוונה היא לחיזוק מלא - רציף ומתמשך. יכול להיות הכרחי השימוש בשיטת "ההתהוות" עם כלבתך, שאומרת נתינת חיזוק חיובי על התגובה הקרובה להתנהגות הרצויה, וכך בהדרגה לדרוש יותר ויותר מכלבתך, כל פעם לפני שמקבלת את הצ'ופר.לדוגמא: אם אתה מלמד את כלבתך "ללחוץ יד", בתחילה תצטרך לצ'פר אותה על הרמת הכפה מהקרקע, אח"כ תצ'פר אותה רק כשתסיר את כפתה גבוה יותר, אח"כ תצ'פר רק כשתרים ותיגע בידך, אח"כ רק כשתיתן לך להחזיק לה את כף היד, ולבסוף תצ'פר רק כשתקרה ההתנהגות השלמה של "לחיצת יד" איתך. ברגע שכלבתךלמדה בצורה מהימנה את ההתנהגות, ניתן להשתמש בחיזוק חלקי - חיזוק שבא לסירוגין. בתחילה תגמל את כלבתך 3 פעמים מתוך 4 כשמבצעת התנהגות נכונה, ואז עם תרגולים נוספים, תגמל אותה מחצית מהפעמים שמבצעת, אח"כ תגמל אותה שליש מהפעמים וכך הלאה, עד שתגיע למצב שתוכל לתגמל אותה רק מדי פעם, ועדיין היא תבצע את ההתנהגות הנכונה. המשך לשבח אותה בכל פעם, עם זאת, ברגע שכלבתך למדה את ההתנהגות השיבוחים שלך יכוליםלהיות פחות משתפכים, שקטים אך חיוביים, "כלבה טובה". שבח את כלבתך כל פעם בזמן שונה ומשתנה, כך שהיא לא תקלוט איזו תבנית קבועה וכך לא תוכל לדעת מתי כן לבצע ומתי לא לפי הידיעה מתי מגיע הפרס, כלבתך מהר מאוד תקלוט שאם תמשיך להגיב, בסופו של דבר היא תקבל את מה שהיא רוצה - שיבוחים שלך, ומדי פעם צ'ופרי אוכל.

בהבנת חיזוק חיובי, אתה תראה שלא תצטרך לעד להסתובב עם כיס מלא צ'ופרים. כלבתך, מהר מאוד תבצע פקודות רק בעזרת תשבחות ורבליות, בגלל שהיא באמת רוצה לרצות אותך ויודעת שמדי פעם היא גם תקבל צ'ופר.

ישנן הרבה הזדמנויות קטנות לתחזק את ההתנהגות הנכונה. אתה יכול להגיד לכלבתך "שבי" לפני שאתה נותן לה לצאת מהדלת (מה שיכול גם לעזור למניעת זינוקים על הדלת), או "שבי" לפני שאתה נותן לה לאכול, לטף אותה או אמור לה "כלבה טובה" כשהיא שוכבת רגועה ושקטה ליד הרגליים שלך, או הכנס צ'ופר לצעצוע "קונג" כדישתלעס את הצעצוע במקום את הנעליים שלך.

 

טיעונים בעד ונגד ענישה

ענישה יכולה להיות מילולית, או בשפת גוף או עונש פיזי, גופני, והמשמעות היא לתת לכלבתך דבר שלא נעים לה, ישר (תוך 3 שניות) אחרי שמבצעת התנהגות שאינך רוצה, שלא רצויה לך.

הענישה מורידה את הסיכויים לנמוכים יותר לכך שההתנהגות הלא רצויה תופיע שוב. 

עונש אפקטיבי חייב להתקבל בזמן שכלבתך עסוקה בהתנהגות הלא נכונה - במילים אחרות - כשנתפסת בזמן מעשה, אם העונש ניתן באיחור, אפילו בשניות אחדות מאוחר מדי, כלבתך לא תקשר את העונש עם ההתנהגות הלא רצויה.

עונש הניתן על ידך עשוי לפגוע באמון של כלבתך בך, וזוהי הסיבה למה עונש מאוד אפקטיבי, הוא עונש שלא מגיע ישירות ממך.

לדוגמא: לאחר שכלבתך מבצעת התנהגות לא רצויה, השתמש בפחית רעש או צופר אויר או בצרור מפתחות, אבל אל תמשוך תשומת לב לעובדה שהרעש הגיע ממך. אם כלבתך תתפוס את הסביבה שלה כמבצעת העונש, במקום אותך, סביר מאוד להניח, שהיא תמנע מההתנהגות הלא רצויה, גם אם אתה לא שם.

בנוסף לכך, אם אתה מאחר לתת את העונש, העונש יתקבל כלא צפוי לחלוטין לכלבתך, היא תהפוך להיות חששנית, חשדנית ו/או אגרסיבית., מה שיוביל בעצם לבעיות התנהגות נוספות.

מה שאנחנו בני האדם מפרשים לעיתים קרובות כמראה "האשם" הם בעצם תנוחת כניעה וצייתנות של חיית המחמד שלנו. לבעלי חיים אין מוסר, או הבנה של מה נכון ומה לא נכון לעשות, אבל הם מיומנים ביכולת לקשר את הנוכחות שלנו ונוכחות אי סדר עם עונש.

אם ניסית עונש והוא לא עבד, רצוי בהחלט שתפסיק להשתמש בעונש ותתחיל להשתמש בחיזוק חיובי בלבד. ולעולם אסור שתשתמש בעונש פיזי, שמעורב באי נעימות ואפילו כאב, שיביא לכך שכלבתך תנשוך בכדי להגן על עצמה. החזקת כלבתך בעור הצוואר וניעורה או ביצוע ,חוקי אלפא" (להכריח את הכלבה להישכב עם גבה ולהצמידהלרצפה - סוג של הכנעה) שני אלו יכולים להביא לכך שכלבתך תנסה לנשוך. דבר נוסף, עונש יכול להיקשר לגירויים אחרים הכוללים בין השאר גם אנשים הנמצאים בזמן שהעונש קורה. לדוגמא: כלב שנענש כי התקרב מדי לילד קטן, יכול לחשוש מהילד הקטן או אפילו להיותאגרסיבי כלפיו או כלפי ילדים אחרים. לכן עונש פיזי הוא לא רק רע לכלבתך, אלא לא טוב בשבילך ובשביל אחרים גם כן.

 

תורגם ע"י פז בר מאלפת כלבים מוסמכת mywildog@gmail.com  052-8388491

טכנאי גז
אילוף כלבים

לפרטים: 052-3308908